Blog

10 najlepszych butów do biegania dla wąskich stóp

Przy ogromnej liczbie i różnorodności typów butów do biegania i marek obuwia, znalezienie i podjęcie decyzji o odpowiednich butach do biegania dla wąskich stóp może być naprawdę trudne. Na szczęście dla Ciebie, przetestowałem absurdalną liczbę butów do biegania i czuję się naprawdę dobrze w opcjach, które mają tendencję do biegania węższych, nawet jeśli but nie ma wąskiej szerokości. Znajdźmy też dla Ciebie świetną opcję.

Jedną rzeczą, o której należy pamiętać, jest to, że nawet jeśli nosisz wąskie buty codzienne, możesz dobrze sobie radzić w standardowych butach podczas biegania. Dzieje się tak, ponieważ nasze stopy puchną im dłużej biegamy i chcemy mieć pewność, że jest na to dużo miejsca. Niektóre marki mają wąskie buty, ale inne mają po prostu węższe dopasowanie.

Jeśli but jest specjalnie wykonany na wąskiej podeszwie dla kobiet, będzie oznaczony jako A lub AA i B dla mężczyzn. Te buty powinny mieć około 1/4″ mniej miejsca niż standardowe buty o średniej szerokości.

Ale skąd wiesz, czy masz wąskie stopy i potrzebujesz wąskich butów do biegania?

Albo skąd wiesz, czy buty są dostępne w wąskich rozmiarach, czy po prostu mają standardowe dopasowanie? Odpowiem na wszystkie te pytania i podzielę się moimi zaleceniami dotyczącymi najlepszych butów do biegania dla wąskich stóp. Czytaj dalej!

Szybki skok

Toggle

Jak sprawdzić, czy masz wąskie stopyCzy potrzebujesz butów o wąskiej szerokości? 10 najlepszych butów do biegania dla wąskich stóp

Jak sprawdzić, czy masz wąskie stopy?

Istnieje kilka kluczowych sposobów na określenie, czy masz wąskie stopy.

Po pierwsze, możesz mieć trudności ze znalezieniem dobrze dopasowanych butów. Być może zauważyłeś, że przeciętne buty do biegania pozostawiają dodatkową przestrzeń wokół stopy, a stopa porusza się wewnątrz buta.

W takim przypadku często mogą pojawiać się pęcherze lub odczuwać inny dyskomfort.

Innym sposobem na określenie, czy masz wąskie stopy, jest zmierzenie ich i skorzystanie z tabeli szerokości buta, aby określić, jakiej szerokości potrzebujesz. Ważne jest jednak, aby pamiętać, że niekoniecznie istnieje standard dla wszystkich firm obuwniczych, więc to, co może być wąskie w jednej marce, może nie być w innej.

Grafika od @faznadiaornellia

Wreszcie, wszystko sprowadza się do komfortu. Co dobrze leży na stopach podczas biegania?

W tej metodzie może być wiele prób i błędów, ale często zalecam udanie się do sklepu z butami do biegania, gdzie personel może pomóc w znalezieniu najlepiej dopasowanego buta bez kłopotów związanych z zakupami online.

Często będą oni obserwować, jak chodzisz boso, badać twoje stopy, pytać o wszelkie problemy, które masz obecnie lub miałeś w przeszłości, a następnie przyniosą kilka butów do wypróbowania. Często każą ci biegać na bieżni lub na zewnątrz, aby zobaczyć, jak wyglądają twoje stopy i chód, i abyś mógł przekazać informacje zwrotne na temat tego, jak się czujesz.

Wszystko to jest świetną informacją przy wyborze odpowiednich butów.

Czy potrzebujesz butów o wąskiej szerokości?

Jeśli stwierdzisz, że masz wąskie stopy, możesz potrzebować butów do biegania o wąskim rozmiarze lub nie.

Dlaczego?

Cóż, niektóre firmy obuwnicze oferują różne szerokości swoich butów, podczas gdy inne mogą oferować tylko jedną lub dwie. Czasami firmy mogą oferować różne szerokości tylko w niektórych modelach. Pamiętaj więc, że możesz również kontrolować dopasowanie butów, zmieniając styl sznurowania!

Zapoznaj się z moim przewodnikiem po sznurowaniu butów do biegania, aby dowiedzieć się, jak to zrobić.

Inną rzeczą, którą należy wziąć pod uwagę, jest to, że niektóre firmy obuwnicze są znane z bardziej dopasowanych butów. W takim przypadku możesz być w stanie kupić buty o średniej szerokości po prostu dlatego, że mają nieco mniejszą szerokość.

Niezależnie od tego, czy skończysz w butach oznaczonych jako wąskie, czy po prostu w butach, które są bardziej dopasowane, nadal ważne jest, aby kupować buty, które są dla Ciebie wygodne.

Jak wszyscy wiemy, bieganie w odpowiednich butach może zapobiegać kontuzjom, zapewniać odpowiednie wsparcie dla biomechaniki i nie tylko. Ponadto noszenie odpowiedniego rozmiaru i szerokości może zapobiec powstawaniu pęcherzy i innych dolegliwości, o których wspomniałem wcześniej.

10 najlepszych butów do biegania dla wąskich stóp

Jeśli chodzi o wybór nowej pary butów, należy wziąć pod uwagę wiele rzeczy. Poniżej przedstawiam moje rekomendacje dotyczące najlepszych butów do biegania dla wąskich stóp, które są obecnie dostępne.

Przy każdym z nich zawarłem informacje na temat rodzaju wsparcia, dostępnych szerokości, spadku pięty, poziomu amortyzacji, wagi i ceny.

Mam nadzieję, że będzie to pomocny przewodnik w poszukiwaniu odpowiednich butów dla wąskich stóp.

#1 Najlepszy ogólnie wąski but do biegania - Brooks Ghost 15 Narrow

Jeśli wybierasz się na cotygodniowe łatwe kilometry i szukasz buta, który oferuje wsparcie, amortyzację i płynną jazdę, Brooks Ghost to świetny wybór. A także popularny!

Odkryłem, że ten but nie jest zbyt miękki ani zbyt twardy, jest jak Goldilocks, jeśli chodzi o pokonywanie codziennych kilometrów w komforcie. Jest to świetny but do długich biegów lub łatwych tygodniowych kilometrów.

Ghost zapewnia komfort, amortyzację i płynne przejścia od lądowania do startu. Jest idealny do biegania po szosie, a także jako świetny but do chodzenia. Nowa podeszwa środkowa ma miękką i lekką amortyzację DNA LOFT v2, a but ma cholewkę z siateczki powietrznej.

Jest również dostępny w TONIE kolorów, a co najważniejsze, w 4 różnych szerokościach, od wąskiej (2A) aż do bardzo szerokiej (2E).

Ponadto istnieją 2 inne modele, Max i GT, których cena jest nieco wyższa. Model Max ma maksymalną amortyzację i niższy spadek niż modele zwykłe i GT.

 • Neutralny
 • 4 szerokości (wąski, średni, szeroki i bardzo szeroki)
 • Spadek pięty 12 mm
 • Średnia amortyzacja
 • Waga: 9,1 uncji damskie, 10,1 uncji męskie
 • $140
 • Dostępne na BrooksRunning.com , Amazon , Zappos i w sklepach detalicznych
 • Przeczytaj moją pełną recenzję Brooks Ghost >>

#2 Najlepszy but do codziennego treningu - Nike Pegasus 40

Nike Pegasus to bardzo popularny but i to już od dłuższego czasu. Najnowszy model nie jest wyjątkiem, szczycąc się znaną sprężystą jazdą, neutralnym wsparciem i komfortem dla łuków i palców.

Buty Nike są zwykle wąskie, więc nawet jeśli nie mają wielu szerokości, zapewniają dopasowanie dla biegaczy. Nie są to najwęższe buty do biegania Nike, które wypróbowałem przez lata, ale ponownie uważam, że może to być dobra rzecz, aby nie tworzyć pęcherzy.

Dla wielu osób jest to ulubiony but, niezależnie od tego, czy biegają łatwe kilometry, czy maratony. Jest znany ze swojej responsywności dzięki 2 jednostkom Nike Air Zoom, które zapewniają energię przy każdym kroku.

 • Neutralny
 • 1 szerokość
 • Spadek pięty 10 mm
 • Średnia amortyzacja
 • Waga: 10,9 uncji męskie, 8,5 uncji damskie
 • $130
 • Znajdź je tutaj na Nike.com, aby skorzystać z ich 30-dniowej polityki próbnej!
 • Przeczytaj moją recenzję Brooks Ghost vs Nike Pegasus >

#3 Najlepiej amortyzowane wąskie buty do biegania - Asics Novablast

Jeśli trenujesz na długich dystansach, możesz szukać butów z maksymalną amortyzacją. Świetną opcją jest Asics Novablast. Chociaż ten konkretny but jest dostępny tylko w standardowej szerokości, jest często zalecany dla osób poszukujących węższego dopasowania.

Novablast szybko stał się ulubieńcem biegaczy dzięki połączeniu amortyzacji, responsywności i odbicia od podłoża. Nie zawsze jest to łatwa kombinacja do znalezienia w amortyzowanych butach. Chociaż but ten ma dużą wysokość, szersza podstawa zapewnia, że nadal jest bardzo stabilny.

Cienki język i szereg aktualizacji w ostatnich latach pomagają temu butowi pozostać bardziej przyjaznym dla środowiska i utrzymać wagę buta na niskim poziomie.

 • Neutralny
 • 1 szerokość
 • Spadek pięty 8 mm
 • Maksymalna amortyzacja
 • Waga: 7,6 uncji damskie, 9,4 uncji męskie
 • $140

#4 Najlepsze buty stabilizujące - Brooks Adrenaline GTS

Podobnie jak Ghosts, Adrenaline GTS jest dostępny w 4 szerokościach, aby pomóc Ci znaleźć idealne dopasowanie.

"GTS" w Brooks Adrenaline GTS oznacza "Go-To Shoe". Jest to ukłon w stronę faktu, że Adrenaline GTS stał się butem dla wielu biegaczy, którzy priorytetowo traktują stabilność, wsparcie i wygodę w swoich butach do biegania. Z biegiem lat stał się po prostu lżejszy i mniej sztywny!

Adrenaline to buty wspierające oferujące technologię GuideRails, która zapobiega nadmiernym ruchom w kroku. To kolejne niezwykle popularne buty do codziennego biegania i chodzenia.

Podobnie jak Ghosty, mają podeszwę środkową z miękką i lekką amortyzacją DNA LOFT v2 oraz cholewkę z siateczki zapewniającą oddychalność.

Wyższe obniżenie pięty jest dobre dla tych, którzy mają problemy z Achillesem, ale nie jest dobre dla każdego, kto ma do czynienia z zapaleniem powięzi podeszwy. Zachęcam biegaczy do trzymania się 6-10 mm, jeśli to możliwe. Ale jeśli kochasz buty, to kochasz buty!

 • Wsparcie
 • 4 szerokości
 • Spadek pięty 12 mm
 • Średnia amortyzacja
 • Waga: 9 uncji damskie, 10,2 uncji męskie
 • $140
 • Dostępne na BrooksRunning.com , Amazon , Zappos i w sklepach detalicznych w cenie 140 USD

#5 Najlepsze wąskie buty do szybkiej pracy - Endorphin Speed

Jeśli chcesz poczuć się szybko, ale nie chcesz wydawać na drogie buty z płytą węglową, które nie wytrzymają tak długo... witaj w Speed 3. Zamiast tego ma nylonową płytkę s-curve, która nie da ci takiego samego popu, ale da ci poczucie prędkości za 100 USD mniej niż Saucony Elite.

Ponownie zastosowano podeszwę środkową PWRRUN PB, aby uzyskać dużą wysokość stosu. Ale pozostaje niewiarygodnie lekka przy 7,2 uncji dla kobiet i trzyma się 8-milimetrowego spadku pięty.

Będzie to świetna opcja na biegi tempowe i treningi na bieżni LUB na dzień wyścigu, kiedy nie czujesz potrzeby wydawania jeszcze więcej.

 • Neutralny
 • 2 szerokości
 • 8 mm obniżenie pięty
 • Maksymalna amortyzacja, nylonowa płytka
 • Waga: 7,2 uncji damskie, 8,1 uncji męskie
 • $170

#6 Najlepsze buty trailowe - Saucony Peregrine GTX

Chociaż ten but jest dostępny tylko w średniej szerokości, buty Saucony mają tendencję do nieco bardziej dopasowanej szerokości, więc mogą być dobrą opcją dla osób o wąskich stopach. W rzeczywistości jest to jeden z powodów, dla których ogólnie lubię dopasowanie Saucony.

To znakomite buty trailowe, nawet jeśli nie potrzebujesz modelu GTX. Zastanawiałem się nad nim przez lata i stwierdziłem, że zapewnia świetną przyczepność oraz przyjemne czucie pod stopą. Nie jest to but z maksymalną amortyzacją, co oznacza, że będziesz mieć lepszą propriocepcję i czuć się lekko na nogach.

Saucony Peregrine GTX jest gotowy na wszystko, co rzucisz na nie na szlakach. Ma wodoodporny GORE-TEX i gumową podeszwę zewnętrzną PWRTRAC oraz osłonę przed kamieniami, aby zapewnić przyczepność, której potrzebujesz nawet w najtrudniejszym terenie.

 • Neutralny
 • 1 szerokość
 • Nachylenie pięty 4 mm
 • Waga: 8,1 uncji dla kobiet, 9,2 uncji dla mężczyzn
 • Średnia amortyzacja
 • $160
 • Dostępne na Saucony.com i Zappos

#7 Najlepszy but z zerowym spadkiem - Altra Escalante

Ponieważ wiele butów na tej liście ma wyższy spadek pięty, chciałem się upewnić, że uwzględniłem coś z niższym lub zerowym spadkiem.

To co lubię w butach Altra to ich szerszy nosek, ale także to, że mają teraz 3 kształty stopy, oryginalny, standardowy i smukły. Escalante jest dostępny w wersji Slim Footshape, która zapewnia węższy but z formowanym kołnierzem pięty dla bezpieczeństwa, ale zachowuje nieco szerszy obszar palców, aby umożliwić naturalne rozłożenie palców.

Buty mają podeszwę środkową EGO firmy Altra, która zapewnia lekką amortyzację i bardziej responsywną jazdę, a także warstwową cholewkę z siateczki zapewniającą oddychalność. Buty świetnie nadają się do codziennego biegania, spacerów, a nawet szybkiego biegu na 5 km. Dla mnie nie ma wystarczającej amortyzacji, aby być świetnym butem do długich biegów, ale inni naprawdę lubią to wyczucie podłoża.

 • Neutralny
 • Smukły kształt stopy
 • 0 mm spadek pięty
 • Niska amortyzacja
 • Waga 5 uncji. Męskie / 6,9 uncji. Damskie
 • $140
 • Sprawdź moją recenzję wszystkich butów do biegania Altra >>

#8 Najlepsze wąskie buty do biegania z włókna węglowego - On Cloudboom Echo 3

Chociaż najnowsza wersja tego buta nie jest tak mała jak oryginał, jest zdecydowanie węższa niż jakikolwiek inny but do biegania z płytą węglową, który testowałem.

Nie jest to jeden z super miękkich butów z włókna węglowego o wysokim stosie, zamiast tego będzie nieco bliższy codziennemu trenerowi, ale z dodatkowym kopnięciem tej płyty.

Myślę, że dla wielu biegaczy jest to dobra rzecz i może zapewnić równowagę między szybkością i amortyzacją, bez obawy o pojawiające się kontuzje Achillesa.

Byłem naprawdę pod wrażeniem aktualizacji w Echo 3 w stosunku do oryginalnego Cloudboom. DUŻĄ wygraną jest dla mnie brak strąków, które zatrzymują kamienie na dnie!

 • Neutralny
 • 10 mm spadek pięty
 • 7,6 uncji dla mężczyzn i kobiet
 • Średnia amortyzacja
 • Zobacz aktualne modele na stronie On Running

#9 Najlepszy but budżetowy - Nike Winflo

Koszty butów do biegania z pewnością mogą się sumować. W końcu, patrząc tylko na tę listę, większość butów kosztuje znacznie ponad 100 USD.

Jeśli jesteś na rynku nowych butów, ale szukasz bardziej przyjaznej dla budżetu opcji, nie szukaj dalej niż Nike Winflo. Kosztują one nieco ponad 100 USD, ale dorzuć kod kuponu i masz jeszcze lepszą okazję.

Winflo to świetna opcja na codzienne kilometry zarówno dla początkujących, jak i bardziej zaawansowanych biegaczy. Buty mają amortyzację Nike Air, która zapewnia miękkość, wygodę i sprężystość. Nawet w niższej cenie buty te charakteryzują się dużą wytrzymałością.

Jak wspomniano, buty Nike są zwykle dość wąskie, ale te buty mają nieco szerszy nosek, co może być dobrym rozwiązaniem dla osób z wąską piętą, ale szerszym przodostopiem.

 • Neutralny
 • 1 szerokość
 • 10 mm spadek pięty
 • Średnia amortyzacja
 • Waga: 10 uncji damskie, 9,9 uncji męskie
 • $105
 • Nike ma bardzo dobrą politykę zwrotów

#10 Najlepsze buty do chodzenia dla wąskich stóp - New Balance 1080 v13 Narrow

Polecałem ten but w wielu podsumowaniach biegania jako świetną amortyzowaną opcję, więc możesz go absolutnie wybrać. Ale to także jedne z najpopularniejszych butów do chodzenia.

Uwielbiam to, że New Balance oferuje szeroką gamę szerokości swoich butów.

Pianka Fresh Foam X jest cudowna pod stopami i jest jednym z powodów, dla których tak bardzo lubię te buty.

Oddychająca cholewka z siateczki zapewnia dokładne dopasowanie i uczucie drugiej skóry. Chociaż jest to but neutralny, zapewnia dobre wsparcie łuku stopy. Wreszcie gumowa podeszwa zapewnia odrobinę sztywności, co jest dobre dla palców. Ogólnie rzecz biorąc, uważam, że jest to świetny amortyzowany but na każdy kilometr.

 • Neutralny
 • 4 szerokości
 • 6 mm spadek pięty
 • Maksymalna amortyzacja
 • Waga: 9,2 uncji męski 9, 7,3 uncji damski
 • $165
 • Dostępne na NewBalance.com i Zappos
 • Przeczytaj moją pełną recenzję NB 1080 V 13 >>

Buty do biegania przeszły długą drogę i wydaje się, że istnieje nieskończona liczba opcji dla każdego rodzaju stopy. Niezależnie od tego, czy szukasz butów dla wąskich stóp, szerokich stóp, dużej amortyzacji, minimalnej amortyzacji, szybkiej pracy, szlaku, szosy i nie tylko, będziesz miał wiele opcji do wyboru.

Mamy nadzieję, że teraz masz już kilka pomysłów na przetestowanie odpowiednich butów do biegania dla wąskich stóp.

Zawsze zalecam bieganie wokół bloku, jeśli jesteś w sklepie do biegania lub kupowanie bezpośrednio od marek wymienionych powyżej, gdzie masz możliwość przetestowania go w domu i zwrotu, jeśli nie jest odpowiednio dopasowany.

Szukasz więcej informacji na temat butów do biegania?
 • Jak powinny być dopasowane buty do biegania?
 • Buty do biegania B est Saucony
 • Co to jest spadek pięta-palce

Inne sposoby nawiązania kontaktu z Amandą Codzienna zabawa na Instagramie: RunToTheFinish

Społeczność na Facebooku: RunToTheFinish

Zapisz się, aby otrzymywać cotygodniowy biuletyn z najlepszymi wskazówkami dotyczącymi biegania

Zobacz również