Bieganie

Nudności po biegu - przyczyny i rozwiązania

Jeśli kiedykolwiek skończyłeś długi bieg i walczyłeś, aby zmusić się do jedzenia, to jest to powszechne i rozmawialiśmy o tym, jak pomóc. Ale jeśli masz problemy z mdłościami po biegu, to czas sprawdzić kilka potencjalnych problemów i położyć temu kres!

Podczas biegu nasze ciało przekierowuje mięśnie z trawienia do naszych mięśni, co jest częścią tego, co powoduje troleje biegaczy i inne biegowe dolegliwości żołądkowe.

Zróbmy przegląd tego, co może być przyczyną i dowiedzmy się, czy możemy poprawić zarówno bieg, jak i twój powrót do zdrowia!

Nudności po biegu - 5 najczęstszych przyczyn

Tak jak w przypadku wszystkich problemów, rozważ zasięgnięcie porady lekarza, jeśli dzieje się to konsekwentnie i nic nie wydaje się pomagać.

Nie jest to problem, który powinieneś mieć cały czas.

Pamiętaj, że podczas biegu krew jest przekierowana z układu pokarmowego do mięśni. Oznacza to, że wszystko, co pogarsza stan Twojego żołądka, może być gorsze, ponieważ organizm sobie z tym nie radzi.

Witaminy przed biegiem

To będzie się różnić w zależności od osoby i od tego, co suplement jest, ale szczególnie biorąc żelazo przed biegiem wykazano, aby spowodować problemy jelitowe. Dobrą wiadomością jest to, że faktycznie chcesz wziąć go w ciągu 30 minut od zakończenia treningu dla maksymalnej absorpcji ... więc po prostu przełączamy czas!

Inni biegacze zgłaszali, że przyjmowanie jakichkolwiek witamin przed biegiem, prawie zawsze prowadzi do bólu brzucha po.

 • nie bierz żelaza przed biegiem
 • Jeśli masz problemy, przenieś wszystkie witaminy na czas po biegu.

Niektóre witaminy są rozpuszczalne w wodzie, podczas gdy inne są rozpuszczalne w tłuszczach.

Oznacza to, że potrzebują wystarczającej ilości tych w organizmie, aby być wchłaniane i wykorzystywane. Być może siedząc w jelitach, gdy rzeczy nie są trawione jak zwykle, podrażniają żołądek.

Zbyt dużo błonnika lub tłuszczu

Często słyszałeś, jak ludzie wspominają, że idą nieco niżej w błonnik dni przed wyścigiem, aby zapobiec trotuarom, ale dla wielu biegaczy trzeba patrzeć na błonnik przed biegiem cały czas.

 • Nie należy wycinać całego błonnika z diety, ponieważ spowoduje to wiele problemów zdrowotnych i spowolni dobrą funkcję jelit, którą chcemy.
 • Wieczorne biegi mogą wymagać jedzenia mniejszej ilości warzyw na lunch (myśl o brokułach), zamiast tego jedząc je po biegu.
 • Poranni biegacze mogą wybrać owsiankę po biegu zamiast przed biegiem.
 • Podczas gdy wielu z nas uwielbia masło orzechowe przed biegiem, niektórzy biegacze uważają, że tłuszcz sprawia, że czują się źle.

Prowadź dziennik tego, co jesz przed biegiem, aby sprawdzić, czy konkretny pokarm może być przyczyną problemu.

Dodatkowo, upewnij się, że sprawdzisz, jak długo należy czekać po jedzeniu, aby móc ćwiczyć >>.

Picie kawy

Nie rzucajcie we mnie rzeczami! Wiem, że wielu z Was POTRZEBUJE swojej przedbiegowej kawy.

Ale jeśli stale czujesz mdłości po biegu to jest to kolejny, który musisz przetestować.

 • Kawa może zwiększyć kwas żołądkowy
 • Znowu twoje ciało nie radzi sobie z trawieniem podczas biegu
 • To prowadzi do tego, że żołądek czuje się podrażniony

Nadmierny wysiłek

Najczęściej akceptowanym powodem mdłości po bieganiu jest po prostu zbyt intensywne bieganie. To dlatego mamy ochotę na wymioty pod koniec wyścigu na milę lub 5K.

Ale może się to również zdarzyć przy długich biegach.

Czytałem jeden artykuł, który mówił, że wymioty po biegu są powszechne dla nowych biegaczy. NIE ZGADZAM SIĘ Z TYM. Nie powinieneś wymiotować, to wyraźny znak, że nie biegasz wystarczająco łatwo, co jest konieczne, aby zwiększyć wytrzymałość.

 • Odwodnienie jest głównym winowajcą w przypadku większości wyścigów lub długich biegów. Pocenie się mocno i nie przyjmowanie wystarczającej ilości elektrolitów może prowadzić do zaburzenia równowagi, która powoduje to chore uczucie.
 • Budowanie odpadów metabolicznych, z którymi ciało nie może sobie poradzić, ponieważ cała twoja energia idzie do mięśni.
 • Podczas gdy intensywność jest potrzebna jako bodziec, nie powinieneś iść na ten poziom przez cały czas.

Ciepło

Ostatnim, ale nie najmniej ważnym elementem jest ciepło.

Wiemy już, że bieganie w upale i wilgoci zwiększa nasze tętno. Ale możesz nie tłumaczyć tego również tym, że możesz mieć problemy z żołądkiem.

Ciało z każdym kilometrem pracuje ciężej, aby się schłodzić, utrzymać równowagę elektrolitową i nadal pompować tlen do wszystkich Twoich mięśni.

Oznacza to, że duże problemy z nadmiernym wysiłkiem wymienione powyżej będą pojawiać się ponownie, nawet na łatwiejszych poziomach treningu.

Jeśli zaczniesz uderzać w ten punkt wymiotny podczas biegu w upale, STOP. To znak, że zmierzasz w kierunku większego problemu.

Co zrobić, jeśli masz mdłości po biegu?

Jeśli skończysz bieg i czujesz się gotowy do podrzucenia ciasteczek, jest kilka rzeczy, które mogą pomóc. To, jak szybko działają, może często zależeć od tego, jak bardzo jesteś wyczerpany lub jak intensywnie poszedłeś.

 1. Zwolnij. Możesz nie chcieć po prostu usiąść, ale zamiast tego spróbuj bardzo powolnego spaceru.
 2. Spróbuj wziąć powolny i głęboki oddech. Jeśli po spacerze nadal czujesz się źle, połóż się z nogami przy ścianie.
 3. Zacznij popijać elektrolity. Nie łykaj ich, bo to może doprowadzić do różnych problemów jelitowych. Ale popijanie pomoże ci się nawodnić i pomoże przywrócić organizmowi równowagę.
 4. Ssanie mięty pieprzowej lub żucie imbiru to kolejny sposób, aby zacząć wysyłać jakieś kojące sygnały.
 5. Pracuj nad uspokojeniem swoich nerwów. Jest to jeden z elementów, który wpływa na więcej biegaczy w dniu wyścigu, niż zdają sobie sprawę. Zacznij wdrażać pewne narzędzia do radzenia sobie z nerwami w dniu wyścigu lub obawami o konkretne treningi.

Jak wspomniano, prowadź dziennik, który pomoże Ci lepiej określić, co może być przyczyną Twoich problemów. A następnie zacznij dostosowywać swój plan żywieniowy lub treningi, aby zmniejszyć uczucie fuj.

Zobacz również