Blog

7 najlepiej amortyzowanych butów do biegania

Jeśli uwielbiasz amortyzowane buty do biegania, masz szczęście, ponieważ obecnie marki skupiają się na tym bardziej niż kiedykolwiek! Wysokość cholewki wzrasta, ponieważ każda z nich stara się stworzyć najlepiej amortyzowane buty do biegania. Przetestowałem je wszystkie i oto moje najlepsze wybory!

Jako biegacz od 2002 roku widziałem, jak buty do biegania przeszły tak wiele ogromnych zmian. Obecnie znajdujemy się w erze amortyzacji, więcej amortyzacji i WIĘCEJ amortyzacji.

Początkowo myślałem, że może to prowadzić do kontuzji ze względu na rosnącą wysokość podeszwy. Ale z drugiej strony pokochałem HOKA od pierwszego biegu, więc może nie. A potem, ku mojej wielkiej radości, ludzie zaczęli przeprowadzać badania, aby pomóc nam dokładnie wiedzieć, co robi ta cała poduszka.

Szybki skok

Toggle

Czy powinieneś biegać w butach z super amortyzacją? Co oznacza słowo "maksymalna amortyzacja"? 7 najlepszych butów do biegania z amortyzacją#1 Saucony Triumph 21#2 New Balance Fresh Foam 1080 v13#3 On Running Cloudeclipse#4 HOKA Bondi#5 Asics Novablast 4#6 Altra Torin 7#7 Nike AlphaFly

Czy warto biegać w butach z super amortyzacją?

I tutaj wszystko się wali...

Jeśli masz problemy z Achillesem, większy but i amortyzacja mogą nie być idealne. Jeśli masz do czynienia z zapaleniem powięzi podeszwy, możesz pokochać amortyzację, ale pamiętaj, że MUSISZ kontynuować pracę nad siłą stopy.

Badania po prostu nie dowodzą, że bardziej amortyzowany but zmniejsza liczbę urazów, choć zmniejsza siłę lądowania. (Chociaż jedno z nowych badań opublikowanych w European Journal of Sport Science jest tego całkiem bliskie).

Wiemy jednak, że jeśli znajdziesz but, który Ci się spodoba, może to poprawić jakość biegania niezależnie od jego rodzaju.

Co oznacza maksymalna amortyzacja?

Większość butów, które znajdziesz na tej liście, jest sklasyfikowana przez markę jako buty z maksymalną amortyzacją. Oznacza to po prostu, że w porównaniu z innymi butami z ich linii mają one największą możliwą amortyzację i miękkość.

Teraz oznacza to również, że but jest wyższy (wysokość stosu) i myślę, że nie zawsze jest to tak dobre dla biegaczy na bieżni.

7 najlepiej amortyzowanych butów do biegania

W porządku, przejdźmy teraz do tego, co znalazłem podczas wielu testów w tym roku. Tak się składa, że uwielbiam dobre amortyzowane buty do codziennego treningu lub do długich maratonów, więc są one wysoko na mojej liście butów do biegania.

Które buty do biegania mają najwięcej amortyzacji? Trudno odpowiedzieć na to pytanie, w zależności od tego, jak lubisz odczuwać amortyzację, ale większość z nich będzie bardzo podobna, a Cloudeclipse ma obecnie największą wysokość stosu.

Żadne z nich nie są butami stabilizującymi ani butami trailowymi, przepraszam, wybrałem rzeczy, które sprawdzą się dla większości ludzi w tym pierwszym zestawie testerów!

#1 Saucony Triumph 21

Używałem kilku ostatnich modeli Triumph przez WIELE kilometrów treningowych i zdecydowanie polecam.

Saucony Triumph jest znany z pluszowej amortyzacji z pianki PWRRUN, którą można absolutnie poczuć bardziej niż coś takiego jak Saucony Ride. Zapewnia to miękkie i wygodne dopasowanie dla biegaczy, którzy priorytetowo traktują amortyzację i pochłanianie uderzeń. To powiedziawszy, nadal uważałem, że but jest naprawdę stabilny podczas biegów do 16 mil (nie trenowałem maratonu, więc nie poszedłem dalej).

Jest to but, który prawdopodobnie poleciłbym większości biegaczy długodystansowych jako trener Saucony.

Niezależnie od tego, czy wybierasz się na 5 km, czy na 20-milowy długi bieg, ten but zapewnia komfort i wsparcie, których potrzebujesz, szczególnie w dni, kiedy nogi odczuwają to nieco bardziej niż zwykle.

Kolejna zaleta? Jest dostępny w 13 kolorach!

 • Spadek 10 mm
 • 8,8 uncji dla kobiet, 9,8 uncji dla mężczyzn
 • Dostępne w wersji szerokiej
 • Dostępne na Saucony.com i Zappos w cenie 150 USD

#2 New Balance Fresh Foam 1080 v13

Słuchaj, lubię dobrze amortyzowane buty, a ten pasuje do tego zestawienia. Stał się jednym z moich ulubionych butów do codziennego biegania.

W ciągu ostatnich kilku lat przeszedłem przez 3 pary tego buta. I chociaż zwiększenie amortyzacji oznacza, że straciły one część szybkości, którą wcześniej uwielbiałem, to po prostu zmieniły miejsce w mojej kolejce, ponieważ nadal bardzo mi się podobają.

New Balance Fresh Foam X to dla mnie po prostu zwycięzca. Zawsze uważałem, że dobrze radzi sobie z dużymi przebiegami bez awarii i po prostu dobrze czuje się pod stopami.

Najnowsza wersja 13 buta jest nieco lżejsza (około 1 uncji mniej) i ma dzianinową cholewkę, która sprawia, że but po prostu bardziej przylega do stopy. Wysokość podeszwy również wzrosła, ale jak dotąd nie zauważyłem, aby był to problem, więc nadal jest to but, który naprawdę lubię.

Podeszwa środkowa Fresh Foam zapewnia doskonałą amortyzację i pochłanianie wstrząsów, dzięki czemu jest idealna dla biegaczy, którzy lubią biegać na długich dystansach. Pamiętaj, że nie jest to pluszowy but, ale amortyzacja, która nadal reaguje. Górna część buta wykonana jest z Hypoknit, który jest miękkim i oddychającym materiałem zapewniającym wygodne dopasowanie.

 • Spadek 6 mm
 • 9,2 uncji but męski 9, 7,3 uncji but damski
 • Dostępne w wersji szerokiej
 • Dostępne na New Balance i Zappos w cenie 165 USD
 • Zobacz moją pełną recenzję butów New Balance 1080 v13

#3 On Running Cloudeclipse

Ci z Was, którzy szukają świetnego buta do biegania regeneracyjnego i łatwego dnia, będą naprawdę zadowoleni z tego modelu.

Nie ma takiej mocy jak Cloudmonster, dlatego wymieniam go dla tego typu biegów. To powiedziawszy, znam wielu ludzi, którzy już powiedzieli, że jest to dla nich but do długich biegów ze względu na amortyzację.

Chociaż jest tu podwójna warstwa amortyzacji CloudTec Phase®, nie czuję, że but jest miękki. Oznacza to, że nie zapadasz się w nim i nie tracisz zdolności do odepchnięcia się od ziemi. Myślę, że jest to spowodowane płytą Speedboard, która zapewnia zarówno potrzebną twardość, jak i lekki dotyk stabilności.

Zauważysz również, że ma on inny spód niż starsze buty On. Nie ma żadnych problemów z zakleszczaniem się kamieni i będziesz w stanie poczuć amortyzację w tym bucie, co wcześniej nie miało miejsca.

 • Spadek 6 mm
 • 8,4 uncji dla kobiet, 10 uncji dla mężczyzn
 • Zobacz moją pełną recenzję On Cloudeclipse >>
 • Dostępne w On Running i sklepach detalicznych w cenie 179 USD

#4 HOKA Bondi

Być może oryginalny but z maksymalną amortyzacją! To był pierwszy but, o którym powiedziałem, że jest pluszowy.

Jeśli chcesz mieć wrażenie, że Twoje stopy biegną po prawdziwych poduszkach... to jest to.

To niebiański but na dni regeneracji i rozmawiałem z wieloma biegaczami z tyłu stawki lub cięższymi biegaczami, którzy powiedzieli, że ten but jest dla nich wielkim zwycięzcą. Zapewnia amortyzację, która pomaga pokonywać kilometry, ale dzięki szerszej podstawie pozostaje czymś, co czuje się stabilnie.

Na Cloudeclipse vs Hoka Bondi

Jestem również fanem niskiego obniżenia pięty, które staje się coraz trudniejsze do znalezienia. Zauważyłem jednak, że rotacja pomaga w problemach z pasmem IT u wielu biegaczy.

Drugą stroną super miękkiej poduszki jest to, że musisz być świadomy swojej formy. Możesz łatwo zacząć zapadać się w dolnej części pleców, powodując ból i tracąc trochę prędkości bez sprężyny z ziemi.

 • Spadek 4 mm
 • 8,9 uncji dla kobiet, 10,7 uncji dla mężczyzn
 • Dostępne w wersji szerokiej
 • Dostępne w większości rozmiarów i kolorów na HOKA.com za 165 USD
 • Przeczytaj moją recenzję Clifton vs Bondi >>

#5 Asics Novablast 4

Novablast był zwycięskim butem z maksymalną amortyzacją od Asics od czasu jego premiery i nadal zwiększali ilość amortyzacji w bucie, jednocześnie pracując nad zmniejszeniem wagi.

W rzeczywistości jest to najlżejszy codzienny but treningowy na liście!

Podeszwa środkowa to Flytefoam Blast+ Eco, wykonana w 20% z materiałów pochodzenia biologicznego, aby dążyć do zrównoważonego rozwoju. Dla naszych celów oznacza to, że spełnia ona nazwę MAX cushion! Ponownie, podoba mi się, że ten but jest bardziej responsywną poduszką i nie zapadasz się w nim tak bardzo.

Chociaż jest to but neutralny, bez prowadnic ani niczego, co zapewniałoby stabilność, to absolutnie ma część tego wbudowanego w projekt. Szerokość platformy od palców do pięty zmniejsza pronację i zapewnia naprawdę dobrą jazdę.

 • Spadek 8 mm
 • 7,9 uncji dla kobiet, 9,1 uncji dla mężczyzn
 • Przeczytaj moją pełną recenzję Asics Novablast 4 >>.
 • Dostępne w Zappos 140 USD (mój ulubiony ze względu na łatwe zwroty)

#6 Altra Torin 7

Uważany za ich najbardziej amortyzowany but, powiem, że dla mnie nie różni się on zbytnio od Paradigm. Główną różnicą jest to, że jest to but neutralny.

Torrin jest również jednym z ich najpopularniejszych modeli, więc nadal tworzą nowe wersje lub oferują różne style, od skórzanych po wodoodporne. Po kilku biegach w 7 widzę, dlaczego ten model pozostał tak popularny.

Jest to idealne miejsce na amortyzację i ułatwia przejście ze standardowych butów do biegania dzięki wyściełanemu językowi i kołnierzowi pięty. Z łatwością widzę, że jest to ulubiony model do długich biegów, gdy tylko zbuduję swoje ciało, aby zrobić więcej kilometrów bez upadków.

 • 0 mm drop
 • 8,3 uncji damskie, 9,9 uncji męskie
 • $150
 • Zobacz moją pełną recenzję Altra Torin 7

#7 Nike AlphaFly

Czuję się, jakbym oszukiwał, więc prawie nie umieściłem go na liście. Ale prawda jest taka, że najlepsze buty do biegania z płytą węglową mają NIEZWYKŁĄ amortyzację. Mają sprężystość i są tak lekkie i super przyjemne do biegania, gdy tempo jest najważniejsze.

Inne marki z pewnością nadrabiają zaległości, ale obecnie Nike jest liderem, jeśli chodzi o najbardziej sprężyste i responsywne buty z włókna węglowego na rynku. Byłem sceptyczny, dopóki ich nie założyłem i wtedy zacząłem rozumieć cały ten szum.

Dzięki szerszej platformie czują się dość stabilnie, chociaż ponownie zwiększamy wysokość stosu przez cały czas, aby wycisnąć jeszcze więcej amortyzacji, zachowując przy tym jak najmniejszą wagę.

Zdecydowanie należy je zaliczyć do butów wyścigowych i nie jest to w żadnym wypadku konieczne, ale daje dużo frajdy. Wiemy, że te buty absolutnie mogą pomóc poprawić prędkość, ale wydaje się, że dzieje się tak głównie po przekroczeniu około 8:30 mil.

 • Neutralne buty z włókna węglowego
 • 8,4 uncji dla mężczyzn, 7,1 uncji dla kobiet
 • Spadek 8 mm
 • Najlepszy rozmiar dostępny na Nike.com za 285 USD
 • Sprawdź Nike Vaporfly vs Alphafly >>

W porządku, przyjaciele, jak to było z podsumowaniem najlepszych amortyzowanych butów do biegania? Jeśli czujesz, że na liście brakuje jakiegoś modelu, chętnie dowiem się, w czym biegałeś i co daje Ci to wspaniałe uczucie.

W tym zestawieniu brakuje kilku naprawdę popularnych butów, takich jak Nike Pegasus i Brooks Adrenaline GTS. To dlatego, że w porównaniu nie mają takiej samej ilości amortyzacji jak te buty. Wszystko sprowadza się więc do tego, czego oczekujesz od buta!

Szukasz więcej informacji na temat biegania?

 • Co to jest obniżenie pięty?
 • Najlepsze buty do biegania na bieżni
 • Jak wrócić do biegania po długiej przerwie?
 • Jak długi powinien być najdłuższy bieg?

Inne sposoby na nawiązanie kontaktu z Amandą Codzienna zabawa na Instagramie: RunToTheFinish

Społeczność na Facebooku: RunToTheFinish

Zapisz się, aby otrzymywać cotygodniowy biuletyn z najlepszymi wskazówkami dotyczącymi biegania i śmiechu

Zobacz również