Blog

5 prostych sposobów na uniknięcie otarć + najlepsze kremy na otarcia

Niejeden biegacz powiedział mi, że nie może biegać w szortach z powodu otarć na udach. I każdy, kto miał do czynienia z otarciami podczas biegu, w pełni rozumie ten strach.

Nie ma nic gorszego niż uczucie szczypania w połowie biegu i świadomość, że prawie nic nie da się zrobić.

No, ewentualnie gorzej jest, gdy wchodzisz pod prysznic i krzyczysz, gdy woda uderza w miejsce, o którym nie zdawałeś sobie sprawy, że zostało otarte na surowo.

Bieganie ma być przyjemne, więc porozmawiajmy o sposobach uniknięcia tego bolesnego problemu i o tym, co zrobić, jeśli już masz wysypkę chafing lub podrażnienie skóry.

Co to jest chafing?

Chafing to podrażnienie skóry spowodowane przez skórę ocierającą się o skórę, tkaninę lub inną powierzchnię. Powtarzające się tarcie prowadzi do powstania zapalnego obszaru skóry.

Objawy otarcia są trudne do przeoczenia , ponieważ obszar jest czerwony, piekący, kłujący, a jeśli trwa krwawienie lub obrzęk.

Z medycznego punktu widzenia ocieranie się o skórę nazywane jest intertrigo, ale biegacze, którzy często doświadczają otarć na wewnętrznej stronie ud, określają je jako chub rub. Osobiście nie lubię tej terminologii, ponieważ odbiera ona naszym umięśnionym, potężnym nogom, które ciężko pracują.

Ale nierzadko spotykamy się też z otarciami pod pachami, wzdłuż szwów stanika sportowego czy monitora pracy serca. A panowie mają do czynienia ze szczególnie zabawną formą zwaną sutkiem biegacza.

Obtarcia różnią się od otarć, które występują w butach do biegania, co może prowadzić do powstawania pęcherzy.

Co powoduje otarcia?

Jak wspomniano, tarcie jest główną przyczyną otarć, ale istnieje kilka konkretnych rzeczy, które mogą się do nich przyczynić.

Rozmiar ciała

Jako ktoś, kto ma wyjątkowo duże łydki, nie jest niczym niezwykłym, że moje łydki ocierają się podczas biegu.

Tak! Te złe chłopaki są niczym innym jak mięśniami, ale mój krok utrzymuje moje nogi dość blisko siebie i dlatego może dojść do tarcia.

Większość biegaczy częściej spotyka się z tym zjawiskiem jako obtarcia wewnętrznej strony uda lub obtarcia w okolicy pachwiny. Jest to po prostu każdy obszar, w którym skóra jest narażona na wielokrotny kontakt podczas ruchu i dlatego ociera się o siebie.

Wilgotna pogoda

Bieganie w upale i wilgoci rzeczywiście może pogorszyć chafing.

Wilgoć twojej skóry, w połączeniu z solą potu, ociera się o twoje ubranie i zwiększa szansę na poparzenie. Zawsze zakładałem, że moja wilgotna skóra jest po prostu bardziej wrażliwa, ale tak naprawdę to tarcie.

Jeśli podczas biegania swędzą Cię nogi, to pogoda zdecydowanie może odgrywać rolę w Twoich problemach z otarciami.

Luźne ubrania

Chociaż możemy preferować luźniejsze dopasowanie, jeśli masz problemy z otarciami, czas przyjrzeć się dobrym rajstopom do biegania lub bardziej dopasowanej koszulce. Luźny materiał może powodować podrażnienia.Szwy odzieżowe

Jednym z najgorszych dla mnie przestępców były szwy wzdłuż boku stanika sportowego lub szwy wzdłuż tyłu rajstop kompresyjnych.

Teraz jestem o wiele bardziej wybredna i używam poniższych wskazówek, aby pomóc tym obszarom zmniejszyć tarcie!

Choć nawet po kilkudziesięciu latach biegania, wciąż się to zdarza! To nie jest nowy problem biegacza, to jest długie życie dostał pracy na to problem.

Zobacz również