Blog

Czy można nosić buty do biegania na co dzień (Koniecznie przeczytaj!)?

Buty do biegania przeszły długą drogę od czasu ich wynalezienia w latach 60. i są obecnie jednym z najpopularniejszych rodzajów obuwia sportowego. Wiele osób zastanawia się, czy dopuszczalne jest noszenie butów do biegania na co dzień, czy też są one przeznaczone wyłącznie do biegania i ćwiczeń. Odpowiedź na to pytanie nie jest tak prosta jak "tak" lub "nie", ponieważ należy wziąć pod uwagę wiele czynników.

Chociaż szczerze mówiąc, moje trenerskie serce chce krzyczeć NIEOOOOOOOO.

Jeśli są to Twoje obecne buty treningowe, musisz przestać nosić je na co dzień. Obiecuję w pełni wyjaśnić to poniżej, abyś mógł podjąć własną świadomą decyzję.

Słuchaj, wydałeś dużo na te buty i mam nadzieję, że powodem, dla którego chcesz je nosić, jest to, że są tak wygodne! Jednak podczas zwykłego chodzenia krok i uderzenie stopy są inne niż podczas biegania. Jest to problematyczne z kilku kluczowych powodów.

Jeśli więc zastanawiasz się, czy możesz nosić buty do biegania poza codziennymi treningami, czytaj dalej, aby poznać odpowiedź.

Powody, dla których nie należy nosić butów do biegania na co dzień

Zacznijmy od ponownego zastrzeżenia, że mówię głównie o twoich obecnych butach treningowych.

Jeśli kupiłeś parę, która jest teraz na ostatnich nogach i chcesz trochę więcej życia, zamieniając je w buty do biegania... ok, może. Ale ponownie, nadal musimy upewnić się, że stopa ma wystarczające wsparcie. A gdy się psują, tracisz to wsparcie.

Uderzenie stopy

Jak wspomniano wcześniej, uderzenie stopy jest inne podczas chodzenia niż biegania.

Pisałem o uderzeniu stopy podczas biegania i osobiście nie opowiadam się za konkretnym uderzeniem stopy, ale wiedza o tym, jak stopa uderza o podłoże przy każdym kroku, jest ważna przy wyborze buta, szczególnie do biegania.

Biegacze stykają się z podłożem na jeden z trzech sposobów: najpierw pięta, najpierw śródstopie lub najpierw przodostopie. Chodzący natomiast prawie zawsze ląduje najpierw na pięcie, a następnie przetacza stopę do palców i odpycha się.

Bieganie i chodzenie powodują różne wzorce zużycia buta. W rezultacie noszenie butów do biegania podczas chodzenia zmieni sposób, w jaki dopasowują się one do stopy podczas biegu.

Ładna wizualizacja ruchu od pięty do palców podczas chodzenia.

Wpływ lądowania

Jak wszyscy wiemy, bieganie jest ćwiczeniem o dużym wpływie. Podczas biegu naprzemiennie nie dotykamy podłoża i stawiamy na nim tylko jedną stopę. Przy każdym lądowaniu nasze ciała pochłaniają 2-5-krotność naszej masy ciała.

Podczas chodzenia przez cały czas trzymamy jedną stopę na ziemi, a czasami obie stopy. To znacznie zmniejsza wpływ na ciało i stawy, a ciężar ciała jest bardziej równomiernie rozłożony w danym momencie.

Również ta różnica zmieni sposób funkcjonowania i dopasowania buta.

Ruch stopy

Podczas biegania i chodzenia nasze stopy mają określone wzorce ruchu. Możesz być w stanie określić swój, odwracając buty i sprawdzając wzór zużycia podeszwy.

Wzorzec ruchu jest ważny, ponieważ może pomóc określić, czy potrzebujesz buta neutralnego, czy wspierającego.

Skrócenie żywotności buta

Nasze buty do biegania nie są tanie, zwykle zaczynają się od około 150 USD. Jeśli więc możesz znaleźć świetną parę butów do chodzenia, które kosztują około 90 USD, uchroni Cię to przed zużyciem butów do biegania wcześniej niż to konieczne.

W rzeczywistości trzymam konkretną parę butów do chodzenia przy drzwiach, więc chwytam je zamiast butów do biegania, gdy wychodzę na codzienną przerwę na lunch.

Styl?

To chyba największa uwaga dla wszystkich niebiegających znajomych. To jak noszenie Garmina z sukienką, chcą wiedzieć, dlaczego nie możemy po prostu kupić normalnych ubrań.

Ponieważ buty do biegania są O WIELE FAJNIEJSZE niż normalne ubrania.

Ale niestety, mogą nie wyglądać tak uroczo na ślubie znajomych (chyba że oni też są biegaczami!).

Ogromnym wyjątkiem od tej reguły jest Tracksmith Eliot.... oh ona jest ładna. Zachowałam je jako buty podróżne, więc mogę w nich biegać, ale także zwiedzać Londyn i nadal czuć się stylowo.

Kiedy powinieneś nosić buty do biegania na co dzień?

Z drugiej strony, napisałem wiele artykułów na temat najlepszych butów do chodzenia od On Cloud lub najlepszych butów do chodzenia od HOKA i wiesz co, wiele z nich to buty do biegania.

Myślę więc, że jeśli kupujesz buty specjalnie w celu uczynienia z nich całodziennych butów do stania lub chodzenia, to daj sobie spokój.

Buty do biegania będą miały większe wsparcie łuku stopy, trwalszą podeszwę i więcej amortyzacji niż jakiekolwiek buty codzienne. Oznacza to, że twoje ciało będzie bardziej wyrównane przez cały dzień i odciąży stawy.

To znaczy, że wszystko sprowadza się do tego, dlaczego je nosisz i kiedy!

Mam nadzieję, że pomoże ci to lepiej zrozumieć, dlaczego potrzebujemy więcej niż jednej pary butów do biegania!

Szukasz więcej wskazówek dotyczących butów?

  • Jak czyścić buty do biegania (nie w pralce)
  • Jak suszyć buty do biegania (nie suszarką!)
  • Klucz do chodzenia dla utraty wagi
  • Najlepszy niedrogi sprzęt do biegania
  • 10 najlepszych tanich butów do biegania

Inne sposoby na nawiązanie kontaktu z Amandą Codzienna zabawa na Instagramie: RunToTheFinish

Społeczność na Facebooku: RunToTheFinish

Zapisz się, aby otrzymywać cotygodniowy biuletyn z najlepszymi wskazówkami dotyczącymi biegania i śmiechu

Zobacz również