Blog

Kaszel po bieganiu: 7 najważniejszych przyczyn i sposoby zapobiegania mu

Kaszel podczas lub po bieganiu nie zawsze świadczy o problemie. Ale czasami może być wynikiem pojedynczego problemu lub szeregu nakładających się na siebie problemów.

Niezależnie od tego, czy określasz to jako kaszel biegacza, czy hack, może to być denerwujące i być może martwisz się o to, co jest jego przyczyną.

W rzeczywistości, wiele razy przez lata stwierdziłem, że będę miał lekki kaszel przez resztę dnia po moich długich biegach! Byłem więc wyjątkowo ciekawy, czy jest jakiś powód, który ma dla mnie sens!

Wiedząc dokładnie, dlaczego kaszlesz po bieganiu może być trudne. Ale w tym artykule, pokryłem top 7 możliwych przyczyn kaszlu po bieganiu, wraz z tym, co możesz zrobić dla każdego z nich.

Wspomniałem również o 7 sposobach, dzięki którym możesz zapobiec kaszlowi po biegu i dokładnie o tym, kiedy powinieneś rozważyć udanie się do lekarza.

7 możliwych przyczyn kaszlu po biegu

Jeśli często zastanawiasz się "dlaczego kaszlę po biegu", może to być spowodowane jedną z tych siedmiu możliwych przyczyn. Przyjrzyjmy się każdej z nich bardziej szczegółowo:

1. Skurcz oskrzeli wywołany wysiłkiem fizycznym (EIB)

Skurcz oskrzeli wywołany wysiłkiem fizycznym (lub astma wywołana wysiłkiem fizycznym) to powszechny stan, który polega na tymczasowym zwężeniu dróg oddechowych w płucach w odpowiedzi na zwiększone tętno.

Kiedy drogi oddechowe zwężają się, trudniej jest wprowadzić powietrze do płuc, a organizm reaguje na to kaszlem.

Osoby ze skurczem oskrzeli wywołanym wysiłkiem fizycznym mają stan zapalny i mogą produkować nadmiar śluzu po biegu. Może wystąpić podczas biegu, ale najczęściej obserwuje się je bezpośrednio po biegu lub podczas krótkich zrywów szybkiego biegu.

Jedno z badań wykazało ponad 20 do 60% elitarnych sportowców, takich jak biegacze długodystansowi, olimpijczycy oraz zawodowi piłkarze i koszykarze. Wielu z nich nie zdaje sobie z tego sprawy, więc nie jest to ogranicznik wydajności.

Oprócz kaszlu, objawy EIB mogą obejmować:

 • duszność
 • ucisk w klatce piersiowej
 • świszczący oddech
 • zmniejszenie wytrzymałości.

Ciężkość tego stanu może wahać się od łagodnego do ciężkiego w zależności od nasilenia samych objawów.

2. Alergie sezonowe

W zależności od pory roku, te same pyłki, które u niektórych osób powodują kichanie i katar, mogą również wywoływać kaszel po lub nawet w trakcie biegu.

Głębokie oddechy, które bierzesz podczas biegu, zwiększają ilość pyłków i zarodników pleśni w drogach oddechowych Twoich płuc, powodując dyskomfort i klekoczący kaszel.

Co możesz zrobić w przypadku alergii sezonowych

Jeśli uważasz, że przyczyną kaszlu jest niska jakość powietrza, staraj się biegać w porach dnia, w których ilość pyłków jest najniższa, np. wcześnie rano lub późnym wieczorem.

Jeśli jest Ci naprawdę ciężko, rozważ bieganie w pomieszczeniach zamkniętych w dni z dużą ilością pyłków.

Ponieważ jest to temat bliski mojemu sercu, oto 15 wskazówek dotyczących biegania z alergią >> .
Możesz być zaskoczony, że twój balsam może być częścią problemu!

3. Kapanie z nosa

Jeśli twój kaszel często produkuje flegmę i znajdujesz się czyszcząc gardło często lub cierpiąc na przewlekły ból gardła, możesz mieć post-nasal drip.

Jak wskazuje nazwa, stan ten powoduje, że śluz kapie z nosa do gardła, powodując dyskomfort i kaszel. Jest to spowodowane wieloma przyczynami, w tym przeziębieniem, infekcjami zatok, alergiami, a nawet złą jakością powietrza.

Co można zrobić w przypadku kapania przez nos

Pij dużo wody w ciągu dnia, aby rozrzedzić śluz i umożliwić jego łatwiejsze przemieszczanie się przez przewody nosowe. Szczególnie dobrze działają gorące napoje, takie jak herbata ziołowa.

Noszenie okrycia twarzy, takiego jak szalik podczas biegu, może również pomóc zminimalizować śluz, ponieważ ogrzewa powietrze i dodaje wilgoci do niego, zanim go wdychasz.

4. Kwaśny refluks

Wykrztuszanie flegmy może być również objawem kwaśnego refluksu, zwłaszcza jeśli towarzyszy mu uczucie, że coś utknęło w gardle.

Kwasy żołądkowe unoszą się w górę przełyku do gardła, powodując dyskomfort i kaszel. Stan ten znany jest również jako refluks krtaniowo-gardłowy.

Co można zrobić w przypadku kwaśnego refluksu

Unikaj pokarmów, które mogą powodować kwaśny refluks, takich jak kawa, alkohol, owoce cytrusowe, ostre potrawy, cebula i pomidory.

Powinieneś starać się unikać tych pokarmów przez co najmniej kilka godzin przed biegiem, aby nie pojawiły się one ponownie podczas lub po biegu. Jeśli jest to częste zjawisko, przeczytaj więcej o tym, jak długo należy czekać po jedzeniu, aby móc ćwiczyć.

5. Zimna pogoda

Kiedy biegasz na zewnątrz w zimnej pogodzie, oddychasz bardziej suchym powietrzem niż to, które jest w Twoim organizmie.

Dzieje się tak dlatego, że zimne powietrze zazwyczaj zawiera mniej wilgoci niż ciepłe. Oddychanie znaczną ilością zimnego powietrza może odwodnić drogi oddechowe, powodując ich zwężenie i nie przepuszczając dużej ilości powietrza.

Kiedy wdychasz powietrze, które jest bardziej suche niż to, które aktualnie znajduje się w Twoim organizmie, możesz mieć kaszel. Jest to na ogół bardziej powszechne zimą, kiedy powietrze jest znacznie suchsze niż latem.

Kiedy ten stan się rozwija, możesz doświadczyć trudności z wdychaniem powietrza, porównywalnych do EIB. Ten dyskomfort może powodować kaszel.

Co można zrobić podczas zimnej pogody

Noszenie maski na twarz przez całą zimę może pomóc nawilżyć i ogrzać wdychane powietrze, zanim dotrze ono do płuc, co z kolei zmniejszy kaszel.

Jest jeszcze wiele innych rzeczy, które możesz zrobić, aby usprawnić zimowe bieganie. Sprawdź te zimowe wskazówki dotyczące biegania, aby czuć się lepiej i pozostać bezpiecznym.

6. Dysfunkcja strun głosowych

Dysfunkcja strun głosowych (VCD) występuje, gdy struny głosowe zamykają się nieprawidłowo podczas wdechu i wydechu. Jest mniej powszechna niż inne podejrzewane przyczyny kaszlu biegacza, chociaż może również wywoływać kaszel.

VCD może być wywołane przez substancje drażniące drogi oddechowe, infekcje górnych dróg oddechowych lub ćwiczenia. W przeciwieństwie do astmy, nie wpływa na dolne drogi oddechowe i nie jest reakcją układu odpornościowego.

Objawy, które mogłyby Cię do tego skłonić:

 • Oddech (a więc coś więcej niż kaszel)
 • Ciasnota w gardle
 • Chrypka lub zmiany w głosie

Jeśli masz więcej problemów z oddychaniem niż z oddychaniem i jeśli leki na astmę okazały się nieskuteczne, warto rozważyć sprawdzenie, czy nie cierpisz na VCD.

Co można zrobić w przypadku VCD

Jeśli uważasz, że może to być przypadek, skonsultować się z lekarzem, który będzie w stanie zdiagnozować, a następnie leczyć objawy.

7. Zwykłe przeziębienie

Chociaż przeziębienia nie są zazwyczaj związane z kaszlem, to jednak czasami wpływają na płuca i powodują kaszel po lub nawet podczas biegu.

Zwykłe przeziębienie jest często czymś więcej niż tylko kaszlem; zawiera również szereg innych objawów, w tym:

 • zatkany lub spływający nos
 • kichanie
 • ból gardła
 • bóle głowy
 • bóle mięśni
 • podwyższona temperatura
 • ucisk w uszach i na twarzy

Co możesz zrobić na przeziębienie

Jeśli uważasz, że cierpisz z powodu zwykłego przeziębienia, rozważ pójście do lekarza lub lokalnego farmaceuty, który może dać ci jakieś ponad licznik leki do leczenia.

Można uruchomić z przeziębieniem, ale sprawdzić te wskazówki. Najważniejsze, aby nie pogorszyć sytuacji!

Jak rozpoznaje się kaszel po bieganiu?

Uzyskanie dokładnej diagnozy od lekarza jest kluczowe w leczeniu kaszlu, tym bardziej, że przyczyna kaszlu po bieganiu może być różna - od problemu medycznego po zmienne środowiskowe.

Lekarz zapozna się z historią choroby i zada ważne pytania, aby ustalić źródło kaszlu.

Jeśli lekarz podejrzewa, że masz EIB, poszuka skupiska podobnych objawów klinicznych, takich jak kaszel wywołany wysiłkiem fizycznym, duszność lub świszczący oddech.

Ponadto może zastosować obiektywne badania, takie jak testy czynnościowe płuc, które mierzą stan płuc w spoczynku i podczas aktywności. Może to być również określane jako wyzwanie wysiłkowe.

Chociaż rozpoznanie astmy zwiększa ryzyko zachorowania na EIB, badania wskazują, że od 5% do 20% populacji ogólnej (osób bez astmy) ma EIB. Liczba ta dramatycznie wzrasta u pacjentów z astmą i stanowi 90% przypadków EIB.

7 sposobów na zapobieganie kaszlowi po bieganiu

Wspomniałem o konkretnych rozwiązaniach dla każdej z możliwych przyczyn kaszlu po bieganiu powyżej, ale oto 7 najlepszych sposobów, w jakie możesz zapobiec temu, aby kiedykolwiek wystąpił w pierwszej kolejności:

1. Zminimalizuj ekspozycję na zimno

Jeśli zauważysz, że kaszlesz bardziej po bieganiu w zimnie, możliwe, że Twoje płuca reagują na suche, chłodne powietrze.

Jeśli tak jest, rozważ bieganie na bieżni lub krytej bieżni podczas wyjątkowo zimnej pogody. Przynajmniej zaplanuj swój bieg w najcieplejszej części dnia.

Jeśli nie ma możliwości obejścia biegania w zimnie, rozgrzewaj się powoli i stopniowo, aby umożliwić płucom dostosowanie się do warunków. Unikaj też forsowania tempa, gdy temperatura jest wyjątkowo niska.

I ćwicz oddychanie przez nos, gdzie powietrze ma nieco więcej szans na rozgrzanie się przed trafieniem do płuc.

2. Unikaj biegania na zewnątrz podczas dużej ilości pyłków

Jeśli przyczyną kaszlu są alergie lub inne czynniki drażniące unoszące się w powietrzu, sprawdź ilość pyłków i jakość powietrza, zanim wyjdziesz pobiegać.

Informacje te powinny być łatwo dostępne w Internecie. Świetną opcją jest strona internetowa Amerykańskiej Akademii Alergii, Astmy i Immunologii (AAAI).

Przy pomocy kilku prób i błędów powinieneś być w stanie określić, jakie ilości pyłków lub złej jakości powietrza możesz znieść, a jakie nie.

Gdy warunki są złe, rozważ trening w pomieszczeniu lub zmianę terminu biegu. American Lung Association określiło nawet wiosnę jako najbardziej szkodliwy sezon dla osób cierpiących na alergię i astmę, więc bądź szczególnie ostrożny w tym okresie roku.

3. Wypróbuj inhalator

Jeśli masz astmę lub EIB, prawdopodobnie masz inhalator, który może pomóc uniknąć lub zmniejszyć kaszel, jeśli zostanie zażyty tuż przed biegiem.

Skonsultuj się z lekarzem, aby dowiedzieć się, czy jest to dla Ciebie odpowiednia opcja, a jeśli tak, to kiedy i jak najskuteczniej używać inhalatora.

Jeśli cierpisz z powodu alergii lub kapania z nosa, korzystne mogą być dostępne bez recepty leki przeciwhistaminowe lub doustne środki wykrztuśne.

Jeśli cierpisz na kwaśny refluks, dostępne bez recepty leki zobojętniające lub zmniejszające wydzielanie kwasu mogą złagodzić objawy i umożliwić Ci bieganie bez kaszlu.

4. Unikaj pokarmów wywołujących kwasowość

Jeśli uważasz, że przyczyną kaszlu po biegu jest refluks, unikaj pokarmów, które mogą powodować refluks, takich jak kawa, alkohol, owoce cytrusowe, ostre potrawy, cebula i pomidory, przynajmniej przez kilka godzin przed biegiem.

5. Noś nakrycie twarzy

Jeśli napady kaszlu przeszkadzają Ci w treningu, możesz rozważyć użycie maski na twarz podczas kolejnego biegu. Używanie maski na twarz lub innego rodzaju osłony może pomóc w utrzymaniu wilgotności powietrza i odfiltrowaniu dużych cząstek.

6. Odpocznij

Jeśli uważasz, że Twój kaszel jest wynikiem przeziębienia lub infekcji górnych dróg oddechowych, rozważ wzięcie kilku dni wolnego, aby umożliwić organizmowi powrót do zdrowia i zapobiec nasileniu objawów.

7. Pij więcej wody

Upewnij się, że pozostajesz nawodniony i pij dużo wody w ciągu dnia, ponieważ pomoże to rozrzedzić śluz i pozwoli mu łatwiej przemieszczać się przez drogi nosowe. To z kolei zmniejszy kaszel.

Zobacz również