Blog

Jak oddychać podczas biegania - co powoduje problemy z oddychaniem?

 Wydaje się, że powinniśmy wiedzieć, jak oddychać instynktownie, ale w rzeczywistości jest w tym więcej, niż możesz sobie uświadomić!

Czy powinienem oddychać przez usta lub nos podczas biegania? Jak mogę zwiększyć pojemność płuc podczas biegu? Jak mogę biegać bez utraty tchu?

Jeśli zadajesz sobie te pytania, to czytaj dalej!!! Mam wideo demonstrujące najlepszą technikę oddychania podczas biegania, wraz z poradami treningowymi, które pomogą Ci oddychać łatwiej od początku do końca.

Jak oddychać podczas biegania

Po uzyskaniu alergii pod kontrolą i upewniłeś się, że biegasz w tempie, które jest do opanowania (patrz poniżej na szczegóły wokół tych tematów), jest jeszcze kilka wskazówek i sztuczek, aby poprawić oddychanie podczas biegu.

Istnieją trzy lub cztery wspólne techniki oddechowe dla biegania wyszczególnione poniżej:

 • Skup się na wdechu przez nos, wydechu przez usta
 • Pamiętaj, aby trzymać ramiona z tyłu i stać wysoko, aby mieć przestrzeń w płucach do oddychania
 • Spróbuj uspokoić swój oddech (głębokie oddychanie brzuchem)
 • Skup się na wydechu

W tym filmie zamierzam pokazać Ci kilka technik i dlaczego są one tak ważne.

Chi Running - wdech przez nos, wydech przez usta

Ta forma zaleca, abyś wdychał przez nos i wydychał przez usta, jakbyś dmuchał przez słomkę. Dzięki temu przepływ jest powolny i stały.

Tej metody używam od dawna i uważam, że jest najbardziej naturalna.

Zapobiega ona braniu dużych łyków powietrza przez usta, co prowadzi do nadmiernego oddychania, a czasem hiperwentylacji. Używam jej w połączeniu z poniższymi wskazówkami dotyczącymi zachowania spokoju i liczenia kroków.

BONUS TIP: Od czasu do czasu możesz chcieć zrobić szybki wydech, aby wypchnąć cały dwutlenek węgla, który często gromadzi się, gdy nie oddychamy dobrze. Jest to dziwny, ale zabawny mały reset, aby wrócić do łatwego, rytmicznego oddychania.

Alergie czy zła forma? Porady jak poprawić oddychanie podczas biegu od @runtothefinish #runchat Click To Tweet

Medytacja biegaczy - spokojne, równe oddychanie

Dla tych, którzy próbowali medytacji, możesz użyć tego, czego nauczysz się w swojej praktyce, utrzymując powolny i łatwy wzór oddychania.

Innymi słowy, spróbuj skupić się na swoim oddechu i pozwól mu być naturalnym.

 • Oddychanie przeponowe jest tutaj bardzo ważne.
 • Nie chcesz widzieć, jak Twoja klatka piersiowa unosi się i opada, tak samo jak chcesz widzieć, jak Twój brzuch unosi się i opada.
 • Oznacza to, że nie bierzesz płytkich oddechów, ale zamiast tego głębokie oddychanie, aby uzyskać więcej tlenu do mięśni

Odkryłem, że jest to naprawdę pomocne! Myślę o tym, jak spokojny jest mój oddech podczas jogi i staram się replikować to uczucie, gdy moje płuca zaczynają palić się podczas pracy z prędkością.

To uspokaja twój umysł, który pozwala twojemu ciału uwierzyć, że nie jest w trybie walki lub ucieczki.

Dlaczego kontrolowanie oddechu podczas biegu ma znaczenie

Może zawsze ciężko Ci było oddychać podczas biegu lub nigdy nie myślałeś o poprawie oddychania... więc dlaczego miałoby Ci zależeć? Prawidłowe oddychanie może zmienić sposób, w jaki czują się Twoje biegi, a jako trener biegania jestem za znalezieniem narzędzi, które sprawią, że będziesz się nimi bardziej cieszyć.

Odczuwalny wysiłek

Rozmawialiśmy o tym, że bieganie jest sportem umysłowym i za każdym razem, gdy Twój oddech staje się ciężki, Twój mózg natychmiast zaczyna Cię ostrzegać, żebyś przestał.

Postrzegany wysiłek jest kontrolowany przez Twoje myśli i brak tlenu absolutnie zmusi Cię do zwolnienia lub zatrzymania się.

Zmniejszone zmęczenie

Mięśnie pracują na tlenie, to jeden z powodów, dla których trenerzy spędzali czas na mierzeniu VO2 max. To mówiło im, ile tlenu otrzymują mięśnie i dlatego dawało im środki do poprawy.

Lepsze oddychanie oznacza uzyskanie większej ilości tlenu dopływającego do mięśni w miarę wzrostu obciążenia pracą.

Co się dzieje, gdy nie oddychamy dobrze:

 • Mięśnie, którym brakuje tlenu, stają się napięte.
 • Serce nie jest w stanie pompować tak wydajnie.
 • Układ nerwowy czuje się osłabiony.
 • Twój mózg zwalnia.
 • Zmniejsza się zdolność organizmu do wytwarzania energii.

Poprawa wydajności

Jak zauważono powyżej, z mniej zmęczonymi mięśniami będziesz mógł biec dalej i szybciej!

I oczywiście zapobiegniesz bocznym szwom podczas biegu, które nie tylko są bolesne, ale zatrzymają Cię w miejscu.

Zobaczysz też, jak Budd Coates przysięga, że jego technika zmniejsza liczbę urazów, co oznacza bardziej konsekwentny trening i po raz kolejny prowadzi do poprawy wyników!

Zobacz również