Bieganie

Jak daleko udało mi się przebiec? 4 najlepsze sposoby na śledzenie dystansu biegowego

Jeśli jesteś tutaj szukając odpowiedzi na pytanie "jak daleko pobiegłem?", to jesteś we właściwym miejscu!

I nie jesteś jedyny; biegacze chcą wiedzieć, jak daleko przebiegli z wielu powodów, w tym próbując poprawić swoje wyniki, przewidując czasy wyścigów, pokonując wyzwania treningowe.

Ponieważ spójrzmy prawdzie w oczy, bez odpowiednich narzędzi może być trudno dowiedzieć się, jak daleko pobiegłeś.

Ale teraz, śledzenie dystansu, kroki, tempo, a nawet tętno jest łatwiejsze niż kiedykolwiek dzięki najnowszej technologii i narzędzi tam.

W tym artykule dowiesz się, dlaczego powinieneś zacząć śledzić swoje biegi i najlepsze sposoby, aby wiedzieć, jak daleko biegniesz za każdym razem!

Śledzenie przebiegu i tworzenie tras biegowych

Niezależnie od tego, czy zacząłeś biegać z planem treningowym dla początkujących do 5K, 10K, półmaratonu lub nawet maratonu, czy po prostu chciałeś się ruszyć, początkowo dystans mógł nie być najważniejszy.

Bieganie na czas to FANTASTYCZNA rzecz do zrobienia.

To świetny sposób na uwolnienie się od presji i wciąż robisz postępy! To dlatego wiele planów dla początkujących skupia się na czasie nad dystansem.

Ale im dłużej biegasz, tym bardziej zaczynasz chcieć zobaczyć niektóre dane. Zaczynasz być wprowadzany do innych koncepcji, takich jak interwały i chcesz przejąć większą kontrolę nad swoimi biegami. To właśnie wtedy planowanie, wyznaczanie tras i śledzenie zaczyna nabierać znaczenia.

Jest to również interesujące przejście mentalne, które sprawia, że czujesz, że stajesz się bardziej prawdziwym biegaczem.

Pytania takie jak jak daleko pobiegłem, jak szybko pobiegłem i śledzenie jak często biegam jest tym, co wielu biegaczy chciałoby wiedzieć. Te dane pomagają uzyskać lepsze porady od ich trenerów biegowych lub grup biegowych online lub znaleźć plan treningowy, który jest dla Ciebie NAJLEPSZY.

Ten artykuł zawiera kompletny przewodnik, który pomoże Ci rozpocząć tworzenie swoich tras biegowych, śledzenie przebiegu. Plus aktywne planowanie treningu, tak aby był on dostosowany do Ciebie, w oparciu o Twoje osobiste doświadczenia.

Dlaczego powinieneś zacząć śledzić swoje biegi

Jedna rzecz, którą zauważysz jest wspólna dla najlepszych biegaczy i sportowców na świecie to fakt, że wszyscy oni skrupulatnie śledzą swoje treningi i postępy.

Dlaczego jest to ważne, zapytasz? Ponieważ pozwala im to zobaczyć, jak bardzo rozwinęli się na przestrzeni czasu. Pozwala im to również na popychanie siebie dalej, aby stać się lepszym biegaczem.

Co mierzymy, tym zarządzamy!

Jeśli każdego dnia biegasz te same łatwe trzy mile, Twoje ciało nie ma powodu, aby popychać się bardziej, aby poprawić szybkość i wytrzymałość, ponieważ już wie, jak radzić sobie z tym, co robisz.

Wiele badań wykazało, że kluczem do poprawienia się w bieganiu jest bieganie więcej w danym okresie czasu, poprzez włączenie progresywnego przeciążenia.Oznacza to, że aby poprawić jakąkolwiek jakość sportową, musisz wystawić swoje ciało na coraz większy poziom wysiłku, aby zmusić je do adaptacji i stania się lepszym.

Istnieje jednak pewne ryzyko - nie chcesz zwiększać dystansu, prędkości i wysiłku tak szybko, że prowadzi to do kontuzji. Dlatego też często mówimy o tym, jak szybko zwiększać przebiegi biegowe, jako o zasadzie 10%.

To właśnie tutaj śledzenie staje się niesamowicie ważne.

Nawet dla najbardziej przypadkowego biegacza, śledzenie przebiegu jest podstawowym elementem treningu.

Inne powody, dla których powinieneś zacząć śledzić swoje biegi to:

  • Możliwość przewidzenia swojego czasu ukończenia wyścigu poprzez okresowe przeglądanie dzienników biegowych.
  • Znalezienie odpowiedniego miejsca pomiędzy naciskaniem na siebie, aby robić postępy, a jednocześnie upewnienie się, że nie naciskasz tak mocno, że doznajesz kontuzji.
  • Poprawa motywacji poprzez śledzenie postępów i tygodniowego przebiegu, co może zachęcić Cię do kontynuowania biegu w celu utrzymania dziennika.
  • Możliwość śledzenia statystyk biegania w celu dostosowania planów treningowych.

Najlepsze sposoby na śledzenie tego, jak daleko biegasz

Istnieją cztery główne sposoby, aby dokładnie odpowiedzieć na pytanie "jak daleko pobiegłem?". Przyjrzyjmy się każdemu z nich bardziej szczegółowo, abyś mógł zdecydować, który z nich jest dla Ciebie najlepszy!

Zegarki GPS

Korzystanie z zegarka GPS jest, zdecydowanie, najłatwiejszym i najwygodniejszym sposobem, aby dowiedzieć się i śledzić, jak daleko pobiegłeś.

GPS oznacza należący do rządu USA Global Positioning System, który wykorzystuje sieć satelitów do zapewnienia nawigacji, pozycjonowania i pomiaru czasu. Jest to kosmiczny system radionawigacyjny, który nadaje bardzo dokładne impulsy nawigacyjne do użytkowników na ziemi.

Oprócz GPS istnieją dwie inne główne sieci satelitarne, a mianowicie rosyjski GLONASS (Globalny System Nawigacji Satelitarnej) i unijny Galileo. Obie te sieci dostarczają tego samego rodzaju danych nawigacyjnych co GPS, ale to GPS jest najpopularniejszy na świecie.

Ponieważ systemy te działają poprzez śledzenie lokalizacji urządzeń na ziemi, są idealne dla biegaczy, rowerzystów i pływaków, aby wiedzieć, jak daleko się posunęli.

Najczęstszym urządzeniem śledzącym GPS używanym przez sportowców jest zegarek GPS do biegania. Istnieje kilka świetnych opcji oferowanych przez różne marki, takie jak Garmin, Suunto, Polar i Epson, między innymi.

Strony internetowe z mapami biegowymi

Inną świetną opcją jest użycie stron internetowych z mapami biegu. Możesz ich użyć, aby dowiedzieć się, jak daleko pobiegłeś, śledząc swoją trasę po biegu. Dwa z najbardziej popularnych stron internetowych mapowania biegu to Map My Run i On The Go Map.

W rzeczywistości jest to dokładnie to, co robiłem przez wiele lat! W 2002 roku nie mieliśmy jeszcze wymyślnych zegarków do biegania... albo ja byłem biednym dzieciakiem z college'u, który nie mógł marzyć o posiadaniu takiego.

Obie te strony pozwalają na śledzenie tras na interaktywnej mapie dowolnego miasta. Wystarczy kliknąć na punkt startowy, następnie kliknąć na inne punkty po drodze, a także kliknąć i wybrać punkt końcowy.

Trasy na obu tych stronach automatycznie przyciągają się do najbliższej drogi lub szlaku, co ułatwia klikanie i śledzenie tras. Obie są darmowe do użytku online i świetne, gdy dopiero zaczynasz.

Aplikacje na smartfony

Jednym z najlepszych sposobów na śledzenie swoich biegów, oprócz zegarka GPS, jest korzystanie z darmowych aplikacji do biegania. Pozwalają one śledzić ważne metryki, takie jak tempo, odległość i wysokość.

Istnieje wiele różnych opcji tam wybrać przez, w tym darmowe i płatne aplikacje, z niektórych oferuje bezpłatną wersję próbną, więc można przetestować go.

Aplikacje będą używać GPS z telefonu, więc nie trzeba mieć dobrego sygnału komórkowego lub WiFi. Jednak wiemy, że są one mniej dokładne niż zegarek biegowy ze względu na satelity używane.

Niektóre popularne aplikacje obejmują Nike Run Club, Strava, Asics Runkeeper i Adidas Runtastic.

Runkeeper to łatwa w użyciu aplikacja, która jest doskonała dla początkujących i dostarcza kluczowych danych, które pomogą Ci w treningu i zmierzą Twoje postępy.

Adidas Runtastic i Nike Run Club to dwie inne aplikacje, które są bardzo popularne i oferują kilka wspaniałych funkcji. Aplikacja Nike jest gamifikowana i opiera się na rzucaniu sobie wyzwań, aby pokonać osobiste cele. Możesz również konkurować z przyjaciółmi za pośrednictwem aplikacji.

Adidas Runtastic zawiera funkcje udostępniania społecznościowego i ma kilka świetnych analiz wyświetlanych w pięknych wykresach i grafach, dzięki czemu można analizować swoje biegi z łatwością.

Strava pozwala nawet podłączyć i przesłać dane z zegarka GPS do niego i zawiera komponent mediów społecznościowych, aby zobaczyć postępy znajomych, jak również swoje.

Pomiar trasy biegu z kołami

Ostatni, ale nie najmniej, jest oldschoolowa metoda dowiedzieć się, jak daleko pobiegłeś. W rzeczywistości, metoda ta jest nadal używana do weryfikacji odległości kursu dla wielu dużych wyścigów, zwłaszcza jeśli istnieje elitarne pole lub są one kwalifikatorem do wszystkiego!

Zobacz również