Blog

Dlaczego po bieganiu bolą mnie uszy?

Czy kiedykolwiek doświadczyłeś bólu ucha po wyjściu na bieg? Ból ucha nigdy nie jest zabawą, ale bieganie wydaje się pogarszać problem dla niektórych osób. Oto kilka wspólnych przyczyn, dlaczego uszy bolą po bieganiu i jak im zapobiegać.

Biegacze oczekują, że będą odczuwać pewną sporadyczną bolesność mięśni nóg, stóp, dolnej części pleców, a nawet ramion (przestań je podciągać do uszu!). Jednak jednym z powszechnych zjawisk, na które nie zwraca się większej uwagi, jest mówienie przez biegaczy, że po biegu bolą ich uszy.

Bieganie i ból ucha intuicyjnie nie wydają się powiązane.

W końcu dlaczego aktywność kardio wykorzystująca nogi i ręce miałaby powodować ból ucha? Jeszcze bardziej mylące jest to, że ból może być przerywany, stawać się bardziej lub mniej intensywny, lub przenosić się z jednej strony głowy na drugą.

Przyczyn może być wiele i ważne jest, aby je zrozumieć, ponieważ próba przejechania po nich może pogorszyć dyskomfort.

Jeśli znajdziesz się pytając, "dlaczego moje uszy bolą po bieganiu?", czytaj dalej, ponieważ przechodzę przez wspólne przyczyny bólu ucha po bieganiu i jak im zapobiec.

Najczęstsze powody, dla których uszy bolą po bieganiu

Uszy są zaskakująco wrażliwe. Najczęstszą przyczyną bólu ucha jest zmiana ciśnienia wewnątrz ucha. Subtelne zmiany w otoczeniu, a nawet we własnym ciele mogą zmienić ciśnienie na tyle, że uszy zaczną boleć.

Być może nie zawsze uda nam się wyeliminować wszystkie przyczyny bólu ucha, ale istnieją sposoby, abyś czuł się bardziej komfortowo i mógł wrócić do tego, co kochasz: biegania.

1. Słuchawki, które nie są odpowiednio dopasowane

Wielu biegaczy (w tym ja!) nosi słuchawki, aby słuchać muzyki i podcastów, aby utrzymać motywację. Niektórzy biegacze zakładają słuchawki na uszy, ale wielu nosi wkładki douszne (takie jak AirPods), które mieszczą się w kanale słuchowym.

Dla niektórych to stałe ciśnienie wewnątrz ucha może być częścią problemu.

To, które z nich nosisz, zależy wyłącznie od Ciebie, ale oba mogą powodować problemy w zależności od dopasowania.

Sprawdź nasze najlepsze słuchawki do biegania, aby zobaczyć różne style i to, co może być dla Ciebie najlepsze.

2. Napięcie szczęki

Częstą rzeczą, którą robi wielu biegaczy (nawet nie zdając sobie z tego sprawy) jest zaciskanie szczęki podczas biegu. Niektórzy robią to nawet ze stresu, gdy nie biegają.

Ból lub napięcie w jednym obszarze ciała często promieniuje do innej części ciała. Napięcie na stawie skroniowo-żuchwowym (TMJ - staw ten łączy szczękę z kością policzkową) lub napinanie mięśni twarzy może powodować ból w szczęce, szyi, zębach, a nawet uszach.

Inną przyczyną napięcia szczęki może być odwodnienie, ponieważ stawy nie są odpowiednio nasmarowane, a to może powodować zaciskanie szczęki podczas biegu.

Porady dotyczące zapobiegania napięciu szczęki:

 • Staraj się być świadomy tego, co robi Twoje ciało podczas biegu. Wyrób sobie nawyk świadomego okresowego rozluźniania szczęki , aby zęby nie dotykały się podczas biegu.
 • Pij dużo wody przed i w trakcie biegu.
 • Zajmij siędodatkowym stresem w swoim życiu, stosując techniki uspokajające, takie jak głębokie oddychanie i joga.
 • Jeśli czujesz, że zaczyna się ból, wstrzymaj bieg i rozluźnij twarz, masując kość szczękową i biorąc głębokie oddechy.

3. Muzyka, która jest głośna

Wielu biegaczy puszcza swoją muzykę zbyt głośno. Może to wynikać z różnych powodów, np. ich słuchawki nie są wystarczająco dopasowane. Słysząc hałas z zewnątrz, mogą mieć ochotę spróbować go zagłuszyć, podkręcając głośność.

Głośna muzyka może nadmiernie stymulować ucho wewnętrzne, powodując nacisk na błonę bębenkową, ból, a nawet uszkodzenie słuchu.

Wiem, że brzmi to jak rada babci, gdy jako dziecko podkręcałeś radio... ale to prawda.

Porady, dzięki którym uszy nie będą bolały po bieganiu:

 • Jeśli hałas zewnętrzny jest problemem, zainwestuj w wkładki douszne z redukcją sz umów, które pomogą utrzymać hałas na zewnątrz, dzięki czemu możesz odtwarzać muzykę przy niższej głośności. (Używałem ich do ultra i wielu maratonów, świetnie pasują i mogą blokować lub pozwalać na hałas).
 • Zwróć uwagę na ostrzeżenia dotyczące głośności na swoim urządzeniu muzycznym i podążaj za nimi.
 • Spróbuj przeplatać swoje biegi tak, aby słuchać muzyki co drugi bieg, lub słuchaj muzyki tylko w jednym uchu w danym czasie i naprzemiennie.
 • Sprawdź audiobooki i podcasty, które nie wymagają tak dużej głośności, abyś mógł je usłyszeć.

4. Zwężone naczynia krwionośne (zimna pogoda i wysokość)

Zmiany ciśnienia mogą powodować zwężenie naczyń krwionośnych (vasoconstriction), co może powodować ból. Jest to częste zjawisko i może wystąpić z różnych powodów.

Uszy są jednym z pierwszych miejsc, w których może dojść do zwężenia naczyń krwionośnych, ponieważ są one tak odsłonięte.

Częstą przyczyną zwężenia naczyń krwionośnych u biegaczy są zmiany wysokości i zimna pogoda, ponieważ nerwy w przewodzie słuchowym nie są izolowane, a są wrażliwe na zmiany temperatury. A zimne uszy bolą!

5. GERD (Gastroesophageal Reflux Disease)

GERD to powszechne zaburzenie, które powoduje, że kwaśna treść żołądka wraca do przełyku i powoduje zgagę, niestrawność, kaszel i ból gardła.

Może to brzmieć dziwnie, że kwasy żołądkowe mogą powodować ból ucha, ale około 40% osób z GERD rozwija ból ucha podczas ćwiczeń z powodu zakłócenia płynów. A co gorsza, im bardziej intensywna aktywność, tym większy ból.

Chociaż nie brzmi to jak wielka sprawa, objawy GERD mogą powodować długoterminowe problemy, jeśli nie są leczone.

Porady dotyczące profilaktyki:

 • Staraj się odczekać co najmniej kilka godzin po jedzeniu przed biegiem.
 • Unikaj spożywania kwaśnych pokarmów, które mogą nasilać objawy GERD.
 • Jeśli doświadczasz objawów GERD, porozmawiaj z lekarzem o możliwych opcjach leczenia, aby zmniejszyć lub wyeliminować objawy.

6. Infekcje lub inne dolegliwości

Niektórzy biegacze mogą rozwijać infekcje ucha z różnych powodów, takich jak choroba, ekspozycja na zimną pogodę, zablokowane rurki eustachiusza i pływanie, aby wymienić tylko kilka.

Inne powszechne dolegliwości mogą obejmować bieganie z sezonowymi alergiami, migrenami i infekcjami zatok.

Wszystkie te dolegliwości zwiększają ciśnienie w małych jamach ciała, co powoduje ból - lub może pogorszyć istniejący ból, gdy po bieganiu bolą uszy.

Porady na uszy, które bolą po bieganiu:

 • Jeśli alergie są dla Ciebie częstym problemem, rozważ przyjmowanie codziennie leków na alergię, aby złagodzić objawy i uczynić ćwiczenia bardziej komfortowymi.
 • Powszechnymi objawami infekcji są: ból, gorączka, zmęczenie, uczucie ucisku w uchu oraz możliwe pogorszenie słuchu w tym uchu. Jeśli wystąpi jakakolwiek kombinacja tych objawów, należy udać się do lekarza.

Zobacz również